Przedszkole

W Wielką Środę, 17 kwietnia br. dzieci wraz z paniami zasiadły do śniadania wielkanocnego. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w przygotowanie świątecznego stołu. Na stole pojawiły się tradycyjne wielkanocne przysmaki – jajka, szynka, babka. Nie zabrakło także symboli wielkanocnych oraz pięknych stroików z bazi i bukszpanu oznaczających przyrodę, która budzi się do życia. Wspólne, uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane doznania, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich przedszkolaków.

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” – każde dziecko zna fragment tej piosenki i doskonale wie, do czego one są potrzebne i co grozi, kiedy ich nie będziemy regularnie używać. To są podstawy. Nasze przedszkolaki poszły krok dalej. A wszystko to za sprawą zajęć przeprowadzonych przez stomatologów Państwa Sylwię i Wojciecha Adamczyków. Rodziców Sary i Miłosza uczęszczających do naszego przedszkola. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jakich narzędzi używa dentysta, co należy robić, aby mieć piękne, zdrowe zęby: jak należy się odżywiać, jak dbać o higienę jamy ustnej i zębów, kiedy odwiedzić gabinet stomatologiczny. Na zajęciach nie zabrakło wierszy, zagadek oraz pracy plastyczno-technicznej. Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o zęby zapamięta na zawsze.

W czwartek 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, przedszkolaki przyszły ubrane na zielono. Mimo wielu atrakcji takich jak sadzenie zielonych roślin, spożywanie zielonego deseru, najbardziej jednak oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

W dniu 20.03.2019 przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Jamy Ustnej. Dzień ten ustanowiony został w celu zwracania uwagi społeczeństwu na konieczność profilaktyki oraz leczenia chorób jamy ustnej, a także rozpowszechnianiu informacji dotyczących prawidłowej higieny zębów oraz jamy ustnej. Zajęcia tego dnia dotyczyły przedstawienia dzieciom sposobu dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Dzieci dowiedziały się, dlaczego psują się zęby, jak prawidłowo należy je czyścić i dlaczego warto chodzić do dentysty.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków i kwiatów. Panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

18 lutego dzieci w naszym przedszkolu świętowały Walentynki. Z tej okazji udekorowaliśmy salę i gazetkę czerwonymi serduszkami. Zajęcia rozpoczęły się od poznania tradycji związanych z tym świętem i jego patronem. I tu nie zabrakło również wesołych zabaw z balonami w kształcie serduszek. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak szczęście, miłość i przyjaźń. Wspólnie spędzony czas w walentynkowym nastroju sprzyjał prowadzeniu z dziećmi rozmów na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Nie zabrakło także pracy plastycznej związanej z tym świętem, którą wraz z balonami dzieci zabrały do domu.

5 lutego 2019 r. nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Sali Zabaw Pipilino w Rudzie. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z kulkami, tuneli, zjeżdżalni. Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dlatego dzieci z naszego przedszkola 3 lutego 2019 r. gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji w sali OSP w Wydrzynie. Zaproszeni Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. W wyjątkowej atmosferze, przedszkolaki wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczystość ta została połączona z balem karnawałowym dla dzieci. Przedszkolaki miały możliwość prezentowania wspaniałych strojów karnawałowych, brały udział w grach i zabawach, a także malowaniu twarzy. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Dnia 19.12.2018r. w naszym przedszkolu odbyło się rodzinne kolędowanie, które było okazją do śpiewu dzieci i rodziców, a jednocześnie kultywowaniem tradycji wspólnego kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Rodzice wspólnie z dziećmi zaśpiewali kolędy oraz wysłuchali przygotowanej przez przedszkolaków części artystycznej. Spotkanie, śpiewanie kolęd oraz przedstawienie dzieci przyniosło wszystkim wiele radości, było wzmocnieniem więzi między rodzinami a przedszkolem. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Dnia 13 grudnia przedszkolaki przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia piekły świąteczne pierniczki. Z pomocą babci Sary i Miłosza praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki o różnych kształtach – choinki, gwiazdki, bałwanki, aniołki. Po ostygnięciu dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami według własnego pomysłu. Przygotowanie ciasteczek bardzo podobało się dzieciom, a w przedszkolu unosił się wspaniały aromat pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepięknie.

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość - św. Mikołaj. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Gdy tylko pojawił się w drzwiach, dzieciaki radośnie Go powitały śpiewając wcześniej przygotowane dla Niego piosenki. Po przywitaniu Gościa nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów. Wszystkie dzieci były cały rok grzeczne, więc każdy dostał prezent, za który pięknie podziękował. Dzieci bardzo ucieszyły się z otrzymanych podarunków. Nietrudno było zauważyć jak bardzo przeżywały to spotkanie. Dziękujemy Ci święty Mikołaju za odwiedziny i prezenty! Mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy!

3 grudnia przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Skałką” w Przybynowie. Gdy tylko dotarliśmy na miejsce czekała na nas słodka niespodzianka: pączki, ciasteczka, cukierki oraz ciepła herbata. Po krótkim odpoczynku uczestniczyliśmy w warsztatach wykonywania ozdób świątecznych. Następnie dzieci wysłuchały historii o Św. Mikołaju, o czym udały się na spotkanie z nim. Mikołaj wręczył drobne upominki, a dzieci pięknie mu podziękowały. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Zwierzyńcu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć lamę, wielbłąda, kozy, kuce, alpakę, owce oraz daniele. Dzieci były zachwycone, ponieważ mogły pogłaskać i nakarmić zwierzęta suchym chlebem. Na koniec zwiedziły Skansen Wsi Jurajskiej – chaty z XIX/XX wieku. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się do czego służyły stare przedmioty znajdujące się we wnętrzu chaty, a także poznaliśmy jak w tamtych czasach mieszkali ludzie. Wycieczka była niezwykle udana. Wszyscy wróciliśmy do przedszkola zadowoleni i pełni wrażeń.

Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżb i przepowiedni. Nasze przedszkolaki także chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. Dlatego też 29 listopada odbyły się przedszkolne andrzejki. Nie mogło zabraknąć więc wróżb. Było lanie wosku przez klucz, sprawdzanie kim zostaną przedszkolaki gdy dorosną, jaki będą wykonywać zawód. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże! Pewne jest to, że przyniosły nam wiele radości, były okazją do wspólnej, świetnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom.

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To niezwykle ciekawe święto pojawiło się niedawno w naszym kalendarzu, jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji. Tego dnia uczniowie klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej odwiedzili przedszkolaków wręczając im balony i uśmiechnięte, życzliwe buźki.

W naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy 23 listopada. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń, miłość i ciepło, z którymi łączy się właśnie Pluszowy Miś. Wszystkie dzieci przyniosły ulubione misie lub przytulanki. Były misie małe i duże, nowe i nieco zmęczone przytulaniem. Przedszkolaki opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, tańczyły z nimi, śpiewały im piosenki, mówiły wiersz, przypomniały sobie bajkę o Misiu Uszatku. Po dniu pełnym wrażeń misie wraz ze swoimi właścicielami wróciły do domów, by znowu przytulić się przed zaśnięciem.

W piątek 16 listopada o godz. 9.00 dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Wydrzynie dołączyły do grona przedszkolaków oraz starszaków podczas uroczystego pasowania. Była to bardzo ważna uroczystość przedszkolna, jaką maluszki przeżyły w swoim życiu. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu – śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze. Dla większości z nich był to pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Małym artystom bacznie przyglądali się rodzice, którym z twarzy nie znikały uśmiechy. Ten dzień zapewne na długo zapadnie w ich pamięci. Po prezentacji artystycznej zostało odczytane przedszkolakom ślubowanie, po czym nastąpiło uroczyste przyrzeczenie. Pasowania dokonała, pełniąca obowiązki dyrektora Pani Sylwia Kotowska. Za dotknięciem czarodziejskiego ołówka każde dziecko stało się dzielnym przedszkolakiem. Radości i atrakcjom nie było końca. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom oraz książeczkę. Przedszkolakom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy!

Dnia 05.10.2018r. dzieci z klasy I i oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa, poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów strażackich, kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzieci miały okazję zobaczyć policyjne korytarze, większość pomieszczeń i wydziałów, w których pracują policjanci: pokój zgłoszeń, pokój przesłuchań, sale odpraw, pomieszczenia oficerów dyżurnych, a także pomieszczenia dla osób zatrzymanych. W trakcie opowiadania o swojej pracy policjanci pozwolili dzieciom wziąć i obejrzeć przedmioty służące im do pracy. Dzieci zobaczyły w jaki sposób ściąga się odciski palców i zbiera ślady, najbardziej były zafascynowane radiowozami policyjnymi oraz pokazem psa tropiącego. Miłą niespodzianką dla dzieci było wręczenie im przez policjantów kamizelek odblaskowych. W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez wszystkich pełniących dyżur strażaków. Już na samym początku strażacy zademonstrowali swoją niebywałą sprawność zjeżdżając po rurze, czy przebierając się błyskawicznie w strój bojowy. Ogromną niespodzianką dla dzieci była możliwość obejrzenia wozów strażackich oraz sprzętu potrzebnego do ich pracy. Wszyscy chętni, mogli wejść na pokład wozu strażackiego i usłyszeć głośne syreny strażackie. Dzieci mogły sprawdzić jak ciężkie są hełmy strażackie, dotykając i przymierzając je. Spotkania z Policjantami i Strażakami z pewnością pozostaną na długo w pamięci dzieci, być może marzenia chłopców ale i dziewczynek ziszczą się i zagoszczą w policyjnych i strażackich szeregach.

Już od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach, które będą im towarzyszyły przez całe życie. Jedną z takich uroczystości jest Dzień Chłopaka obchodzony 30 września w naszym przedszkolu. Z tej to okazji dziewczynki wręczyły chłopcom drobne upominki i zaśpiewały „Sto lat”. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji skorzystały nasze przedszkolaki. Główną atrakcją podczas „Święta Pieczonego Ziemniaka” w Przedszkolu w Wydrzynie było ognisko, w którym dzieci piekły ziemniaki.

W dniu 24.09.2018r. do naszego przedszkola przybyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu. Tematem spotkania było przypomnienie przedszkolakom i uczniom klasy I podstawowych zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły i przedszkola. Policjanci zwrócili uwagę na bezpieczne korzystanie z dróg i chodników, przechodzenie przez ulicę w wyznaczonych miejscach, poprawną jazdę na rowerach. Ważnym punktem spotkania było przypomnienie o stosowaniu odblasków na odzieży, plecakach i rowerach. Podczas wizyty policjanci mówili o bezpieczeństwie dzieci w domu, przypominali numery alarmowe do służb ratunkowych. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, które kierowali do nich przedstawiciele policji. Wszyscy otrzymali drobne upominki od zaproszonych gości. Serdecznie dziękujemy policjantom, że znaleźli czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.

22 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu DZIEŃ POMARAŃCZOWY (początek astronomicznej jesieni). Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane na pomarańczowo. Nie brakowało pomarańczowych atrakcji. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o marchewce i innych „pomarańczowych” warzywach i owocach. Wykonały fantastyczne prace plastyczne. Z wielkim apetytem zjadły pomarańcze popijając przy tym pyszny sok pomarańczowy. Na koniec odbyły się wspólne tańce z pomarańczowymi balonami. Dla wszystkich był to bardzo wesoły dzień!

Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, a powodem takiej atmosfery jest obchodzony w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach wszystkich. Tak też było w naszym przedszkolu, do którego licznie w ten dzień przybyli nasi najukochańszy dziadkowie . Przedszkolaki przedstawiły swój program artystyczny , w którym pokazali swoje umiejętności muzyczne oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały laurki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci, pokazać ulubione zabawki, czy pokazać prace plastyczne. Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy Wam wszystkiego o czym marzycie i pragniemy Wam podziękować za Wasz trud i ciężką pracę.

W dniu 30 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny pana pszczelarza, który opowiedział dzieciom jak wygląda proces tworzenia smacznego miodu, czyli przysmaku Kubusia Puchatka. Na koniec mogły same spróbować tego pysznego smakołyku. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez paniom fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia". Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

W ramach realizacji programu z zakresu profilaktyki zdrowia pt. "Kto nam powie jak trzeba dbać o zdrowie", w naszym przedszkolu wszystkie dzieci samodzielnie wykonały pyszne kanapki ze zdrowych produktów. Należy on do cyklu wydarzeń „Zdrowo się odżywiamy” i miał na celu przekazanie wiedzy o zdrowym stylu życia, uświadomienie zachowania sprzyjającego utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji, ukształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne życie.

W dniu 04.11.2016r. w PSP w Wydrzynie odbyło się po raz pierwszy pasowanie na przedszkolaka. Występy rozpoczęły się piosenką pt. „Jedzie pociąg z daleka”. Dzieci wraz z panią przedszkolanką utworzyły pociąg. Następnie pani Elżbieta Pilarczyk powitała przybyłych gości. Kolejnym punktem programu były występy naszych małych artystów, po których odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Pasowania dokonała pani dyrektor Danuta Włodarczyk. Wszystkie dzieci, w tym ich uroczystym dniu, zostały obdarowane dyplomami i słodkimi upominkami.